Wygenerowano:
23.11.2022
13:48:33

Przejdź do spisu książek
Wygenerowano programem:
Q-Księgozbiór 3000





Czerwona prokurator. Opowieść o przemocy, władzy i korupcji w Chinach

( Rundcrantz, Xiao )

Spis cytatów dla wybranej książki

Strona Treść cytatu Słowa kluczowe / uwagi
96 Kiedy domek był gotowy i zaczął go wynajmować, we wspólpracownikach obudziła się zawiść. natura człowieka uczciwego



112 Kiedy usłyszał sumę, przestał mówić i szeroko otworzył usta, jakby chciał wydobyć z siebie jakiś dźwięk. Urzędnik patrzył na niego złowrogo. Gdy chłop zrozumiał, że to nie żarty, spuścił głowę i westchnął:
– Panie urzędniku! Jeśli mam być szczery, to nie stać mnie nawet na zapłacenie dwustu juanów. Tysiąca nigdy nie uzbieram. Najlepiej będzie, jak od razu mnie zabijecie.
– Jesteś bardzo nierozsądny! Co za postawa! Przecież nie chcemy cię pozbawić życia. Nie wyolbrzymiaj problemu. Wiedziałeś przecież, że nie masz pieniędzy, więc powinieneś przestrzegać przepisów! – pouczał go urzędnik.
Bezradny chłop rozłożył ręce i zapytał: – Co mam teraz zrobić?
– Zapłacisz tyle, ile masz – rzekł przewodniczący rady gminy – jeśli nie starczy ci pieniędzy, zabierzemy meble i zlicytujemy wszystko, co ma jakakolwiek wartość. Takie jest zarządzenie z wyższej instancji. My tylko wypełniamy nasz obowiązek.
Atlasi/Grabieżcy

urzędnictwo



117 – Stawiasz gwałtowny opór wobec państwowych przepisów i odmawiasz podporządkowania się przedstawicielom partii, którzy wykonują swoją pracę. To jest przestępstwo. Pojedziesz dzisiaj do szpitala [w celu wykonania aborcji. przyp. – JF], czy chcesz, czy nie. Myślisz, że wygrasz z państwem? państwo



118 – Ile masz dzieci?
– Czworo, same dziewczynki.
– Twoja żona jest znów w ciąży, zgadza się?
– Tak.
– W którym miesiącu?
– Minął już siódmy, został jeszcze ponad jeden do narodzin dziecka.
– Czy znana ci jest polityka ograniczania liczby dzieci?
– Tak.
– Aha, więc mimo to świadomie łamiesz przepisy? Zamierzasz mieć jeszcze jedno dziecko?
– Proszę pana, jak rolnik ma sobie poradzić bez syna? Nie pogardzam córkami, ale sam pan wie, jak to jest na wsi. Kiedy córki dorosną, wyjdą za mąż i wyprowadzą się z domu. Mężatka podobna jest do pękniętego dzbana, z którego wycieka woda. Zajmuje się teściami, a rodziców odwiedza na Nowy Rok lub czasem w niedzielę. Potrzebujemy męskich rąk – do pracy przy zbiorach, suszeniu i uprawianiu ryżu. Jeśli nie postaram się o syna, kto mi pomoże na starość, gdy opadnę z sił? My chłopi, nie dostajemy emerytury i państwo nie troszczy się o nas. Jeśli nie będę miał syna, kto będzie uprawiał pole, z czego będę żył?

Przyznawałam mu całkowitą rację. Państwa nie obchodziło, z czego wyżywią się rolnicy, gdy będą starzy i chorzy. Ich marzenie o synu, który miał byc podporą na starość, zakorzenione było w tradycji i doświadczeniach.

Ale grupa robocza musiała wykonać zadanie powierzone jej przez wyższą instancję. Nic nas więcej nie obchodziło. Wszyscy wiedzieli, jak bardzo prawdziwe były słowa tego rolnika, ale jeślibyśmy mu odpuścili, nie wykonalibyśmy powierzonej nam pracy i moglibyśmy zostać zwolnieni lub zdegradowani za zaniedbania na służbie.

państwo

urzędnictwo

władza

mechanizm totalitaryzmu

komunizm



Obawa o zwolnienie z lżejszej pracy niż ta rolnika lub obniżka pensji spowodowały, że nakazali aborcję. Jest i druga strona tego "medalu" przeludnienie, które prowadzi również do tragedii.

Konflikt dwóch interesów: rolnika o starość i urzędników o bieżące przywileje i również o… starość.

123 – Nie może nic zrobić. Nigdy nie wygramy z państwem ani z rządem. Kierownictwo fabryki zawsze znajdzie powód, aby utrudnić nam życie i wyrzucić z pracy. Jeśli chcemy mieć spokój, musimy zgadzać się z ich decyzjami. państwo

komunizm

mechanizm totalitaryzmu



To tak dla tych co uważają, że za komuny każdy miał pracę. Wszyscy zarabiali podobnie, zatem walczyło się o to, kto będzie miał pracę lżejszą lub z większą liczbą przywilejów.
153 – To jest urząd, który ma najmniej władzy i przywilejów. Nikomu nie jesteśmy potrzebni. państwo

urzędnictwo

władza



166 Mnie najbardziej martwiło, że odtąd mieliśmy pracować według zasad całkiem innych niż uczono nas na studiach. Okazało się, że gdy chodziło o utrzymanie władzy, rząd mógł wydawać nowe zarządzenia, których nie uznawał Kongres Ludowy i które nie były zgodne z konstytucją. My [urzędnicy – ludzie władzy – Przyp. JF] musieliśmy je respektować. władza

prawo



167 Na cementowych ścianach poprzyklejane były afisze z hasłem „Jesteśmy łagodni dla tych, którzy się przyznają do winy i surowi dla tych, którzy zaprzeczają”.

[…]

Wśród więźniów mówiło się: „ciężka kara dla tego, który się przyzna – więzienie na wieczne czasy”. Było to przeciwieństwem tego, co głosiliśmy.

Faktem jest, że wielu więźniów, którzy przyznali się do winy w nadziei na łagodniejszą karę, zostało skazanych na długie więzienie. Prowadzący przesłuchania nie dotrzymywali obietnic o złagodzeniu kary, wychodząc z założenia, że to co obiecali więźniom, do niczego nie zobowiązuje. Przestępcy szybko się zorientowali, że nie należy wierzyć ani pogróżkom, ani obietnicom ze strony wymiaru sprawiedliwości. Odmawiając przyznania się do winy, zawsze ma się szanse na odzyskanie wolności. Jeśli prowadzący śledztwo nie znajdą wystarczających dowodów, sąd nie może wymierzyć kary. Jeśli człowiek się przyzna, bez wątpienia zostanie skazany.

prawo

kameleony

kłamstwo

DRFZ - dobra rada Fizyki Życia



210 W Chinach policjant drogowy ma o wiele większą władzę niż można sądzić. Użył wszystkich swoich kontaktów, aby przenieść ją z fabryki do sądu, gdzie zaczęła pracę jako maszynistka. Po dwóch latach, po wielu zaproszeniach na miłe kolacje, na których wręczała prezenty, awansowała na urzędnika państwowego i została aplikantką. Przed trzema laty dostała pracę jako sędzia pomocniczy. państwo

Atlasi/Grabieżcy



214 – Jeśli któryś z naszych sędziów pomógłby w ten sposób rodzinie Dai, zażądałby za to dziesięć tysięcy juanów – powiedział mój mąż [też sędzia – przyp. JF]. – Ta rodzina ma z pewnością świadomość, że uratowałeś ją przed obozem pracy. prawnicy



221 W końcu lat 80. XX wieku jej park maszynowy był przestarzały, a pracownicy leniuchowali, nie chcąc pracować dla państwa. Nie sprostali konkurencji prywatnych zakładów, które po wprowadzeniu reform gospodarczych rosły jak grzyby po deszczu. Zwolniono wszystkich zatrudnionych, dając im sto juanów na miesiąc na życie. państwowe / prywatne



223 Nie ma urzędnika państwowego, który zrobiłby karierę bez pomocy partii. Ani jednego. komunizm

mechanizm budowania struktur

mechanizm totalitaryzmu



243 Poirytowany przewodniczący komitetu polityczno-prawnego przypomniał mi najważniejszą funkcję prawa:
– Prawo służy władzom i klasie rządzącej. Musimy pracować elastycznie, zgodnie z wymogami sytuacji.
Wszyscy mu zawtórowali, a ja zacisnęłam usta.
prawo



254 Nie ma ani jednego bogatego biznesmena, który nie trzyma z władzą. władza



277 Zdecydowanie krytykował innych, nie wstydząc się własnych czynów. natura człowieka uczciwego



329 Wtedy reprezentowałam władzę państwową i nie obchodziło mnie, co ona czuła. Teraz byłam jedną z tych, które musiały się poddać postanowieniom władzy. moralność



357 Kariera prawnicza stoi otworem jedynie dla dzieci najwyższych urzędników i te nie potrzebują ani wykształcenia, ani doświadczenia. Mój dawny kolega, który dziś jest prokuratorem okręgowym w Changsha, zdradził mi, że obecnie absolwent prawa musi przekupić szefów prokuratury kwotą prawie pięciuset tysięcy juanów, by uzyskać tam posadę: kupuje swoją służbową pozycję. mechanizm budowania struktur

nepotyzm

władza