Życie to coś więcej niż walka, to gra. Gra, która toczy się bez ustanku. Gra, w której ktoś wygrywa. Gra, z której odpadają pokonani, a zwycięzcy zdobywają prawo do powielenia i dalszej gry. Gra, w której gra jeden na jednego, jeden na wielu, wielu na jednego i wielu na wielu; w której grają rodzice, klony i zwycięskie klony klonów.

Na treningach siatkówki, bilarda, zapasów, szachów i każdej innej dyscypliny sportowej, trenerzy nie podają magicznej formuły wygrywania. Bo na wygrywanie nie ma prostego wzoru, który każdemu i zawsze zapewniałby zwycięstwo!

... a jednak trenuje się! Trenuje się po to by wygrywać! A wszystko to, co na trening się składa - wyrafinowane metody, sprawdzone zasady, wieloletnie doświadczenie, zaawansowana analiza teoretyczna, ciężka praca i od czasu do czasu jakiś matematyczny wzór - to wiedza, wiedza służąca do wygrywania.

Fizyka Życia to nie wzory, to wiedza. Wiedza dotycząca gry najważniejszej - życia. Gry, pełnej przeróżnych reguł, często niezrozumiałych i bezlitosnych, lecz czasem pełnych miłości i poświęcenia. Gry, w której każdy z nas, czy tego chce czy nie, bierze udział!

2009.11.16 Poniedziałek Nowe wpisy do notatnika O Michaelu Reaganie, Machiavellim, Savonaroli i Pseudomonas aeruginosa (pałeczce ropy błękitnej).

2009.10.02 Piątek Nowe wpisy do notatnika Tytler a demokracja.

2009.09.17 Czwartek Nowe wpisy do notatnika - kwestia "państwo" a państwo, kilka nowopoznanych definicji różnych form biozy (np. plezjobioza).
Do słownika dodane pojęcie nadorganizmu.

2009.07.25 Sobota Nowe wpisy do notatnika - dowiedziałem się o śmierci Krzyśka Pankiewicza.

2009.06.30 Wtorek Nowe wpisy do notatnika - Mysli nieuczesane na temat Heraklita z Efezu.

2009.05.26 Wtorek Nowe wpisy do notatnika - polemika na temat języka antropomorfizującego procesy naturalne, którego używa Jared Diamond w "Strzelbach, zarazkach i maszynach."

2009.05.17 Niedziela Nowe wpisy do notatnika - "O naturze ludzkiej" Wilsona.
Założenie podstrony bibliografii. Drobne prace przy słowniku pojęć.