Fizyka Życia

Co każdy nastolatek o RZĄDZĄCYCH wiedzieć powinien. Ludzie władzy - kompendium.

Jak działa społeczeństwo?

 

 

flag Informacje podstawowe

Tytuł: Co każdy nastolatek o rządzących wiedzieć powinien. Ludzie władzy - kompendium.
Autorzy: Jan Kuban
Kategoria: Systemy społeczne
Słowa kluczowe: System społeczne, Politologia, Rządzący, Politycy
Wydano: Sierpień 2022
Wersje językowe: flag
ISBN audiobook 978-83-964534-4-0
ISBN papier/el 978-83-964534-5-7
Format: 125 x 195 mm
Waga:
Stron:

flag Kontakt

Email 

flag Opis

Takiej książki na polskim rynku jeszcze nie było!

Jan Kubań - autor wydanej w 2009 "Fizyki Życia" i tym razem zaskakuje absolutnie niecodziennym podejściem do tematu. Niecodziennym aczkolwiek opartym na bardzo prostym i logicznym pytaniu: "Czy można określić ogólną charakterystykę rządzących - ludzi sprawujących władzę?".

Autorowi udaje się w bardzo przystępny sposób odpowiedzieć na to pytanie.

Książkę wydano w popularnej serii "Biblioteka Rządzących i Rządzonych".

Więcej

flag Gdzie kupić

flag Polecają


flag O autorze

Jan Kubań (ur. 1959) - absolwent Politechniki Warszawskiej, Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa, naukowiec biocybernetyk, wspinacz, instruktor alpinizmu, działacz na rzecz wolności i rozwoju ekonomicznego, poliglota, trener młodych przedsiębiorców, twórca technologii informatycznej Q-Line, autor wydanej w 2009 roku książki "Fizyka Życia".

Więcej


flag Opisy, recenzje

flag Kto powinien przeczytać "Co każdy nastolatek o RZĄDZĄCYCH wiedzieć powinien"?

Każdy zainteresowany systemami politycznymi i tym jak oddziałują one na społeczeństwo kraju.

 

👉 flag Recenzja internauty Ultima Thule

Książka "Co każdy nastolatek o rządzących wiedzieć powinien" to skondensowana informacja o systemie władzy podana w sposób zrozumiały dla młodzieży. Mamy tu prosty język, zrozumiałe sformułowania oraz przede wszystkim sugestywne przykłady z życia i z historii. Ta książka powinna się stać obowiązkową lekturą w szkołach, a w szczególności przyda się w różnego rodzaju edukacji alternatywnej: w szkołach prywatnych, w edukacji domowej oraz wszędzie tam, gdzie nauczyciele i edukatorzy realizują autorskie programy edukacyjne.

Lektura książki na pewno zapadnie w pamięć młodym ludziom i sprawi, że otrzymają do ręki kompas i mapę pozwalającą im w dorosłym życiu odróżniać kierunek do celu od brnięcia na manowce. Jan Kubań doskonale obnaża hipokryzję władzy, pokazuje motywy rządzących oraz uczy jak w chaosie informacji wyławiać istotę problemu.

Książka nadaje się na pracę z uczniami w metodach projektowych opartych o studium przypadków, dzięki czemu młodzi ludzie mogą sami analizować i wyciągać wnioski w trakcie kreatywnej dyskusji w grupie rówieśników.

W literaturze polityczno-ekonomicznej dla młodzieży jest wiele perełek, jak np. "Król Maciuś Pierwszy", "Ja, Ołówek" czy "Mały Książę". Książka Jana Kubania daje nam jednak coś więcej, niż przyjemną lekturę z morałem: jest to usystematyzowana i kompletna wiedza na temat mechanizmów władzy. Nie ma tu aluzji, skrótów myślowych, bajkowych odniesień, przez które czytelnik musiałby się z mozołem przedzierać, niczym poszukiwacze Zaginionej Arki. Tutaj Arkę mamy podaną na tacy.

 

👉 flag Recenzja Michała Babińskiego

Witam, właśnie kupiłem na audiotece Pana książkę w formie audiobooka i chciałem się podzielić wrażeniami. Na wstępie uważam, że genialnie ją Pan przeczytał. Świetnie się jej słucha.
Od strony technicznej po prostu błyszczy :)

Od strony merytorycznej, wiedza niby dla nastolatków, ale zarówno mój ojciec jak i dziadek nadal święcie wierzą, że to wszystko dzieje się na prawdę, że rządzą nami poważni i mądrzy ludzie, a państwo ma monopole np. w energetyce nie dla tego żeby mieć paśnik dla rodziny, ale ponieważ są to strategiczne przedsiębiorstwa... mam też na szczęście brata w wieku 15 lat, któremu udostępnię audiobooka, bo z niego jeszcze coś może być :)

Co do mnie, to uważam, że pokazał Pan miły w odbiorze przyjazny styl pisania, nie nadęty i wyniosły, tylko prosty. Wplecenie cybernetyki też było fajnym pomysłem jak i omówienie spłuczki do kibla. Jak mawiał ktoś tam - sztuką jest mówić prosto o trudnych rzeczach, każdy głupi umie mówić trudnym językiem.

Ogólnie cała książka przypomina mi takie stare dobre Amerykańskie książki jak "mit przedsiębiorczości", "w transie inwestowania" albo "biedny i bogaty - inni mentalnie", to takie mieszanie: troszkę treści, jakaś anegdotka, jakiś przykład z życia - bardzo dobrze się słucha :)

 

👉 flag Recenzja Agaty W.

Kiedyś, jako dorosła już osoba, matka dwóch dorastających chłopców, przeciętnie żyjąca zagadnieniami społeczno-ekonomiczno-politycznymi, zadawałam sobie pytanie: jak nakłonić moje dzieci by chciały poszerzać swoją wiedzę na te tematy w sposób Nowy, Inny niż ten, który już znają. Czy nośnik wiedzy w postaci książki może jeszcze wzbudzić zaciekawienie w dobie tik-toków i komiksów. W szkole przetrawione informacje a w mediach bełkot, slogany, narzekania, oskarżania. A więc nic konstruktywnego, skłaniającego do myślenia, do poszukiwań, do odkrywania po swojemu, niczego co porywałoby do dyskusji. Sama zastanawiałam się czy rzeczywiście zastane schematy nie mają już żadnej przeciwwagi i czy te nowe pokolenia mogą już tylko wybierać między jednym złem a drugim? A może jednak są jakieś inne opcje?

Dopiero ta pozycja przyniosła mi odpowiedzi :

Myślę, że jest to pozycja, która może rozbudzić w młodym czytelniku wiarę w sens czytania książek. Może zmotywować go do otwierania się na nowe źródła informacji i wstępowania na nieprzetarte ścieżki dążenia do wiedzy. Może zachęcić go do samodzielnego i krytycznego odbioru rzeczywistości i podawanych informacji.

 

👉 flag Recencja Lawrence W. Reed'a, emerytowanego prezesa Foundation for Economic Education

Władza jest trucizną. Antidotum na nią stanowią prawda, uczciwość i wolność. Ludzie, którzy piją truciznę, cierpią z powodu objawów, które można określić jedynie jako antyspołeczne. Jak wyjaśnia Jan Kuban, będąc pod wpływem tej trucizny, szkodzą społeczeństwu: próbują podporządkowywać sobie innych, w sposób instytucjonalny ich ograbiać, a z bohaterów, jakimi są przedsiębiorcy, robią złoczyńców. Władza odnosi sukces do tego stopnia, że jej ofiary czują się bezradne by stawiać opór, ale książka Jana demaskuje władzę i pokazuje, że jest ona, znacznie częściej, niczym więcej niż skorumpowanym biznesem.

Dobrzy ludzie zawsze muszą mieć się na baczności, inaczej władza na tyle się umocni, że już będzie za późno, by żyć w normalnym świecie.

 

 

👉 flag Recenzja Andrzeja Michalskiego.

Świetna książka! Tytuł sugeruje, że książka skierowana jest do nastolatków i wyjaśnia sprawy dla wszystkich dorosłych jasne i oczywiste takie jak np. "Skąd się biorą dzieci?", podczas gdy w istocie porusza kwestie słabo znane. Tytuł powinien raczej brzmieć: "Co każdy o rządzących wiedzieć powinien". Książka jest napisana prostym, lekkim, zrozumiałym językiem, co jest jej niewątpliwą zaletą. Spełnia modne ostatnio: "wytłumacz mi to tak, jakbym był dzieckiem".

Jesteśmy codziennie otumaniani propagandą, skupiamy się na szczegółach walki politycznej a zapominamy o "generaliach" - mechanizmach i powodach walki o władzę. Po przeczytaniu tej książki inaczej zobaczymy świat polityki i codziennej medialnej "nawalanki". Dostrzeżemy prawdziwe przyczyny i możliwe dramatyczne skutki, jakie działania polityków mogą spowodować w naszym, zdawałoby się, spokojnym i bezpiecznym życiu.

Lektura obowiązkowa dla każdego świadomego obywatela.

 

👉 flag Recenzja internauty Sawisz'a.

Panie Janie, czapki z głów!

To epokowa publikacja. Jestem Panu wdzięczny za kilka bardzo ciekawych wskazówek i misję do przekazywania trudnych i wartościowych treści. To nie jest najłatwiejsza droga, ale właśnie takie drogi wynagradzają wszystkie wysiłki na szczycie. Moim osobistym zdaniem dzisiejsza młodzież może nie dźwignąć niektórych wyszukanych określeń. Bardzo mi się podobał pomysł na wykorzystanie spłuczki do wytłumaczenia trudnych i zawiłych procesów.

Treść audiobooka do tego stopnia mnie zafascynowała, że kupiłem osobny dostęp dla mojego podopiecznego z Akademii Przyszłości.

Będę wszystkim polecać tą publikację z całego serca :)

 

👉 flag Recenzja internauty Macieja Dutko.

Jeśli podczas najbliższych wyborów planujesz nadal "karmić rękę, która Cię kąsa" (©Tomasz Agencki), przeczytaj najpierw książkę Jana Kubania "Co każdy nastolatek o rządzących wiedzieć powinien".

E- i audiobook (notabene kapitalnie czytany przez Autora - Grzegorz Pawlak i Maciej Kowalik - strzeżcie się;) dostępne na www.legimi.pl/kod/T25P4

Polaceam,

Maciej Dutko
www.dutko.pl

 

👉 flag Treść na tylnej okładce

Jan Kubań - autor wydanej w 2009 "Fizyki Życia" i tym razem zaskakuje absolutnie niecodziennym podejściem do tematu. Niecodziennym aczkolwiek opartym na bardzo prostym pytaniu: "Czy można określić ogólną charakterystykę rządzących - ludzi sprawujących władzę?". I trzeba przyznać, że autorowi udaje się w bardzo przystępny sposób odpowiedzieć na to pytanie.

Jan Kubań opisuje jak sprawowanie władzy zmienia zachowania ludzi, jakie cechy w nich rozwija, a jakie tłumi. Ważnym wątkiem jest wpływ rządzących na poddanych, czyli nas: mnie, ciebie i naszych znajomych. Okazuje się bowiem, że od wieków stosują oni te same narzędzia, lecz nie po to by zapewnić dobrobyt zarządzanym przez nich społeczeństwom, lecz po to by utrzymywać się u władzy.

Innym ważnym wątkiem książki jest pytanie: "A dlaczego oni tak mogą?". No cóż, odpowiedź może zdziwić, choć jest logiczna: "Bo pewne nasze ludzkie cechy im na to pozwalają".

Oprócz tego, że czytelnik poznaje jak rządzący wpływają i zmieniają jego życie, to niejako przy okazji zostaje wprowadzony w arkana ważnej dla zrozumienia procesów społecznych, choć tajemniczej nauki, zwanej cybernetyką. Wprowadzony bezboleśnie i na wesoło, autor w tym celu wykorzystuje bowiem... spłuczkę klozetową.

Każdy niezadowolony z sytuacji w swoim kraju - koniecznie musi przeczytać "Co każdy nastolatek o RZĄDZĄCYCH wiedzieć powinien. Ludzie władzy - kompendium", nawet jeśli nie jest tytułowym nastolatkiem.

 flag Spis treści

1.	Po co i dla kogo jest ta książka  .............................1
2.	Czym jest władza  .............................................3
3.	Rządzący i rządzenie w naszych oczach  .........................4
4.	Jak można zmienić to postrzeganie  .............................5
5.	Jak władzę się zdobywa .........................................7
6.	Na czym polega dobre rządzenie .................................7
7.	Na czym polegają dobrzy rządzący  ............................10
8.	A na czym polegają źli rządzący i złe rządzenie ................11
9.	Wielcy o rządzących ............................................11
10.	Przyda nam się nieco cybernetyki  ............................14
	10.1.	Proces i system	........................................14
	10.2.	Sprzężenia zwrotne ....................................15
	10.3.	Dążność	................................................17
	10.4.	Teoria systemów, a systemy społeczne	................17
11.	Naturalna presja na wyzysk społeczny	........................20
12.	Cechy i narzędzia ludzi władzy	................................21
	12.1.	Klucz do zrozumienia rządzących   ....................22
	12.2.	Dążą do zdobycia władzy   ............................23
	12.3.	Dążą do utrzymania władzy   ..........................24
	12.4.	Dążą do centralizacji władzy   .......................25
	12.5.	Narzędzie: tworzenie "elit"   ........................27
	12.6.	Narzędzie: pozorne rozdawnictwo   ....................28
	12.7.	Narzędzie: biurokratyzm   ............................29
	12.8.	Narzędzie: kradzież instytucjonalna   ................29
	12.9.	Narzędzie: Inflacja   ................................30
	12.10.	Narzędzie: Patriotyzm   ..............................32
	12.11.	Narzędzie: kajdany przez finansowanie   ..............33
	12.12.	Proceder dojenia publicznych pieniędzy   .............34
	12.13.	Narzędzie: firma państwowa   .........................35
	12.14.	Narzędzie: przepisy prawa, zarządzenia i ich natłok ...36
	12.15.	Narzędzie: zależni "naukowcy"   ......................37
	12.16.	Fałszywe przeświadczenie o pieniądzu   ...............38
	12.17.	Fałszywe przeświadczenie o zarządzaniu   .............39
	12.18.	Przeświadczenie o państwie   .........................39
	12.19.	Narzędzie: inżynieria społeczna   ....................39
	12.20.	Narzędzie: media, propaganda i indoktrynacja   .......40
	12.21.	Przestrzeń fałszywych komunikatów   ..................42
	12.22.	Narzędzie: etatyzm   .................................42
	12.23.	Niechęć do rozwiązań systemowych   ...................43
	12.24.	Zmiana osobowości   ..................................44
	12.25.	Poddani? Lepsi głupsi niż mądrzejsi   ................45
	12.26.	Narzędzie: Konflikt, nienawiść, problem, strach   ....45
	12.27.	My i oni   ...........................................47
	12.28.	Rosyjska tyrania w pigułce   .........................47
	12.29.	Polska demokracja przedstawicielska w pigułce   ......47
13.	A dlaczego oni tak mogą?   ...................................48
	13.1.	Nasz wewnętrzny faszyzm, nasz wewnętrzny socjalizm  ..48
	13.2.	Socjalne samobójstwo   ...............................49
	13.3.	Bo łatwo nami sterować   .............................50
14.	Czy wszyscy rządzący są źli?....................................52
15.	Ogólny model tego co oni z nami robią...........................53
16.	Co możemy z tym wszystkim zrobić?...............................53
17.	A co możesz z tym wszystkim zrobić Ty?..........................54
Kilka książek, które polecam............................................55
Polecane źródła internetowe:............................................56
Indeks..................................................................57